Pontos idő - Ázsia fővárosai

Üdvözöljük a MaiDatum.hu "Pontos Idő - ázsiai Fővárosok" aloldalán! Ezen az oldalon az ázsiai fővárosok aktuális idejét gyorsan és könnyedén leolvashatja. Az oldal kiváló forrás azok számára, akik gyakran utaznak, üzleti tevékenységet folytatnak Európán kívül, vagy egyszerűen csak kíváncsiak az országok időkülönbségeire.

Az alább látható időtáblázat másodpercenként frissül, így mindig a legpontosabb idő információkhoz juthat. Mindezeken felül, az oldal részletes információkkal szolgál a fővárosokban alkalmazott időzónákról, aktuális dátumról és napról, továbbá a nyári időszámításról is.

A mai dátum weboldalon az alábbi kontinensek fővárosainak (a legtöbb esetben teljes ország) pontos idejét tudhatja meg. Válasszon az alábbi idő-táblázatok közül:

Budapest és Magyarország pontos idejét ez európai táblázatban is megtalálja, azonban ha ennél több információra van szüksége (pl.: napkelte és napnyugta ideje), akkor látogasson el ide: Pontos idő Magyarországon.

Aktuális UTC-idő:


Pontos idő: Ázsia fővárosai



Érdekességek az ázsiai időzónákkal kapcsolatban

Ázsia időzónái rendkívül változatosak, hiszen a kontinens hatalmas területe és a különböző országok politikai, kulturális és gazdasági döntései miatt az időzónák sokszínűsége egyedi érdekességeket rejt. Az alábbiakban néhány érdekes tényt talál Ázsia időzónáiról:

1. A legtöbb időzónát magában foglaló kontinens

Ázsia a világon a legtöbb időzónát foglalja magában, amelyek az UTC+2 (Izrael) és az UTC+12 (Kamcsatka, Oroszország) közötti területet fedik le. Ez 11 különböző időzónát jelent, amelyek az országok és régiók eltérő földrajzi elhelyezkedését tükrözik.

2. Kína: Egy ország, egy időzóna

Kína hatalmas földrajzi kiterjedése ellenére egyetlen időzónát, a Pekingi időt (UTC+8) használja. Ez azt jelenti, hogy az ország nyugati részein – például Xinjiang tartományban – a helyi napkelte és napnyugta időpontjai jelentősen eltérnek a természetes időtől. Ennek ellenére a helyi ujgur közösségek gyakran nem hivatalos időzónát használnak, hogy jobban igazodjanak a nappali órákhoz.

3. Nepál és az egyedi időzóna

Nepál az egyetlen ország a világon, amely 15 perces eltérést használ az időzónájában: az ország az UTC+5:45időzónát követi. Ez a szokatlan döntés a helyi középpont (Kathmandu) földrajzi helyzetéhez igazodik, és a nemzeti büszkeséget is tükrözi.

4. India és Srí Lanka különbözősége

India a UTC+5:30 időzónában helyezkedik el, amely egy másik egyedi félórás időzóna. Srí Lanka, amely földrajzilag közel van Indiához, egy ideig ugyanazt az időzónát használta, de 1996-ban áttért az UTC+6 időzónára. Azonban 2006-ban visszatértek az UTC+5:30-hoz, hogy összhangban legyenek Indiával.

5. Oroszország ázsiai területei

Oroszország ázsiai része magában foglalja a világ legtávolabbi időzónáit, például Kamcsatkát (UTC+12). Ez azt jelenti, hogy Oroszország egyes részein az időzóna ugyanakkora, mint a csendes-óceáni szigetek legtávolabbi területein.

6. Izrael és a Közel-Kelet

Izrael az UTC+2 időzónában található, de a nyári időszámítás miatt az ország gyakran UTC+3-at használ, hogy szinkronban legyen a közel-keleti országokkal, például Szaúd-Arábiával. Érdekesség, hogy az időzónákhoz kapcsolódó döntések olykor vallási és politikai vitákhoz vezethetnek a régióban.

7. A dátumválasztó vonal és Ázsia

Ázsia keleti részén, például a Kuril-szigeteknél vagy Kamcsatkánál, a dátumválasztó vonal határán lévő területeken a helyi időzónák különösen fontos szerepet játszanak, mivel itt történik az átmenet egyik napról a másikra. Ez az oka annak, hogy Ázsia egyes részein az új nap órákkal korábban kezdődik, mint más kontinenseken.

8. Izgalmas félórás időzónák

Az ázsiai időzónák között több félórás eltérés is található, például:

9. Afganisztán és az eltérő idő

Afganisztán szintén egyedi időzónát használ, az UTC+4:30-at. Ez az időzóna különleges helyet foglal el a kontinensen, és szinte sehol máshol nem található meg.

10. Szaúd-Arábia és a világ középpontja

Szaúd-Arábia, amely az UTC+3 időzónában található, vallási és kulturális jelentősége miatt globális viszonylatban is különleges helyet foglal el. Mekka és Medina időzónája meghatározó szerepet játszik az iszlám világ időzítéseiben, például az imaidők és a Ramadán böjt kezdetének meghatározásában.

Az ázsiai időzónák tehát nemcsak földrajzi, hanem kulturális, vallási és politikai szempontokat is tükröznek. Ez a kontinens óriási mérete és sokszínűsége miatt az időszámítás szempontjából is rendkívül különleges és egyedi régió a világon.


Ha az időgazdálkodás és a pontosság fontos Önnek, akkor ez az oldal nélkülözhetetlen eszköz lehet a mindennapokban. Ne felejtse el elmenteni a könyvjelzői közé vagy beállítani kezdőlapnak, hogy mindig naprakész információkkal rendelkezzen!